RSS

Tonsilit,bademcik iltihabı

26 Şub

Bademcik iltihabı, Tonsillit

Posted: 23 Feb 2011 11:46 PM PST

Ağzın içinde, yutağın başlangıcında, sağ ve solda bulunan bademciklerin iltihabı. Çok rastlanan bu hastalık, kendi yaptığı hasardan çok, vücudun başka yerlerinde, çeşitli organlarda meydana getirdiği dolaylı bozukluklar(komplikasyonlar) nedeniyle oldukça önemlidir. Anjin, en çok 5-15 yaş grubunun hastalığı olup, orta yaş ve sonrasında pek rastlanmaz.

Nedeni: Beta hemolitik steptokok denilen bakteri.

Hastalığın Seyri: Ani titreme, kol ve bacaklarda ağrılar başlar. Ardından, ateş 39-40 dereceyi bulur. Nabız 120′yi aşar. Yutkunma güçlüğü ve boğazda, kulağa vuran şiddetli ağrı vardır. Muayenede bademcikler kırmızımtrak, şiş, kıvrımları arasında cerahat toplanmış halde görülür. Küçük dil, yumuşak damak ve yutak, şiş, kırmızı ve iltihaplıdır. 3-4. günlerde ateş normale düşer ve hastalık geçer.

Komplikasyonlar: Bu hastalığın en önemli tarafı, vücudun başka yerlerinde yapabildiği bozukluklar, yani komplikasyonlarıdır. Bunlar arasında en başta gelenleri şunlardır: Sinüzit, boyun ve çenealtı bezlerinde iltihaplanma, boğazda bademcikler çevresinde apseleşme. Bu sayılanlar anjinin yakın komplikasyonlarıdır. Anjin, bir de uzak organlarda olan bozukluklara sebep olur. Bunlar:

a) Ani böbrek yetmezliği ve bunun kronikleşmesi ile kronik böbrek yetmezliği: Bu sonuncusu da devamlı yüksek tansiyona sebep olur.

b) Ateşli romatizma: Kız çocuklarında daha sık görülür. İleride kalp kapak hastalıklarına neden olur.

Tedavi: Yatak istirahati yapılmalı ve sulu gıdalar verilmelidir. Antibiyotikler ve ağrı kesici-ateş düşürücüler kullanılır.

Her bademciği ameliyatla almak gereksizdir. Ancak sık sık iltihaplanırsa, romatizma veya böbrek yetmezliğine neden olmasın diye alınabilir.

 
Yorum yapın

Yazan: Şubat 26, 2011 in SAĞLIK

 

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: